Mistyfikacja w kulturze czeskiej. Przypadek warszawskich slawistów

Powinnam była wcześniej o tym napisać (najlepiej na gorąco, bo tuż po egzaminie), ale masa różnych okoliczności sprawiła, że musiałam wpis przełożyć.

Moi drodzy, sesja się praaaawie skończyła (a praaaaawie robi wielką różnicę). Na razie wszystko jest cacy i jedynym zgrzytem była sytuacja, kiedy z przyczyn różnych nie mogłam uzyskać wpisu, a specjalnie się po ten wpis pofatygowałam. Plus standardowa papierkologia i chaos w Instytucie – nie ma sprawy, przywykłam, kto powiedział, że studia mają być przyjemnością.

Jeden z moich egzaminów był końcem pewnego wykładu fakultatywnego, który nosił nazwę Mistyfikacja w kulturze czeskiej. Przypadek Divadla Járy Cimrmana*. Prowadziła go przemiła pani doktor, która się co prawda wkurzyła na egzaminie nieziemsko, ale co było w Vegas, zostaje w Vegas. Poza przedstawionymi projektami! Jako, że nikt nie zgłosił obiekcji, opowiem Wam o projektach na egzamin.

Zadaniem studentów było zbicie się w grupki i przygotowanie hipotetycznej mistyfikacji. Najlepiej, by tyczyła się kultury czeskiej, ale jeden przypadek został uznany bez przeszkód (o tym zaraz). Hipotetycznej, bo lepiej na wszelki wypadek nie organizować niczego, albowiem następny fakultet mógłby się odbywać w sali więziennej (parafraza słów pani doktor). Projekt dowolny, forma dowolna.

Oto, co studenci przygotowali:

1. Piwne espresso

Największe brawa zebrała właśnie ekipa od piwnego espressa, połączenia kawy z piwem (przy współpracy z browarem Radegast). Otóż koledzy wymyślili taki oto napój, przy czym zorganizowali wykład o historii piwa, piwie w Czechach oraz stworzyli od podstaw całą kampanię reklamową (plakaty, opinie ekspertów i Czechów z byłym prezydentem Klausem na czele). Wyliśmy ze śmiechu, a pani doktor w pewnym momencie położyła głowę na stole i nie mogła przestać się śmiać. Owacje zaraz po zakończeniu, piątki z wykrzyknikiem dla wszystkich.

2. Konferencja na temat Nohavicowej Teorii Góry Alkoholowej i jej modyfikacji przez Cimrmana

Jedyna prezentacja, zrobiona przez jedną osobę. Agnieszka poradziła sobie znakomicie, przebierając się za poszczególnych badaczy i przedstawiając skomplikowane badania Cimrmana.

Jeśli nie wiecie, o co chodzi z tą teorią, to tutaj macie fragment Roku Diabła:

3. Projekt połączenia kilku europejskich państw w ramach protestu przeciw UE

Moi dwaj koledzy zasługują na co najmniej Oscara za ten projekt! Ubawiłam się setnie. Przedstawione państwo miałoby być połączeniem Polski, Czech, Słowacji i Węgier, nosić nazwę Wyšehrádskország; językiem urzędowym miałby być staro-cerkiewno-słowiański, zapisywany starowęgierskim alfabetem runiczym Rowasz. _^_ Poniżej macie projekty flag.

flagi

4. Zdeněk Svěrák synem Járy Cimrmana

Mój projekt. Razem ze znajomymi mistyfikowaliśmy biografię Svěráka, jego rysunki z dzieciństwa, wywiady w sprawie bycia synem Cimrmana oraz kilka innych rzeczy. Troszkę hermetyczne, ale widownia ubawiła się setnie i tak.

5. Wybory prezydenckie w Wojwodinie – ankieta w sprawie kandydatów

Raz, że mistyfikacja nie dotyczyła w sposób bezpośredni Czech, dwa, że odbyła się NAPRAWDĘ! Zostały utworzone dwa wydarzenia na Facebooku, jedno po polsku, drugie po czesku. Poproszono ludzi mniej więcej w moim wieku o wypowiedzenie się na temat wyborów prezydenckich w Wojwodinie. Nikt się nie skapnął – a przynajmniej nic nie napomknął – o tym, że Wojwodina nie jest terytorium autonomicznym i że obecnie wchodzi w skład Serbii, w związku z czym nie ma mowy o wyborach prezydenckich.

Grupka ludzi z drugiego roku przygotowała ankiety, przeanalizowała je i wyniki przy okazji przedstawiła w ramach zaliczenia innego przedmiotu. Jestem pełna podziwu. 🙂

To wszystko, co było tego dnia na egzaminie. Każdy wyszedł zadowolony, bo z dobrą oceną 😉

Muszę przyznać, że czasami mój Instytut jest fajnym miejscem, gdzie można popisać się kreatywnością. Ostatnio byłam naprawdę kreatywna podczas ostatniej prezentacji na seminarium licencjackim, gdzie omawiałam tekst, który czytałam wcześniej do pierwszej w nocy po angielsku xD

Wasza z odzyskanym pierścionkiem (napatrzeć się nie mogę)

Cathryn

* Cimrman to zmyślony czeski geniusz, który czego by się nie dotknął, to już miał jakieś sukcesy. Jego sztuki swego czasu „odkryło” kilku aktorów-amatorów i od tamtej pory są one wystawiane co jakiś czas. Niestety, dwóch aktorów z tej ekipy już zmarło…

Reklamy

2 thoughts on “Mistyfikacja w kulturze czeskiej. Przypadek warszawskich slawistów

  1. czeska mistyfikacja to piękna sprawa. sama miałam jakiś czas temu kilka obaw dotyczących twórczości Jany Krejcarovej, która też sama rękę przyłożyła do niejednej konfabulacji. całe szczęście wytrwałe badania doprowadziły mnie do – mam nadzieję- niepodważalnych dowodów:)
    piwne espresso spróbuję wypromować jutro w kinie. z tego upału już wszystkim, łącznie z szefostwem, hrabe więc mogłoby się przyjąć:P

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s