Wpadka Obamy, czyli… Polskie obozy zagłady? Ile można?!

Chciałam napisać teraz notkę o tym, jak bardzo nie chce mi się uczyć do sesji, ale dostrzeżony link na Facebooku uniemożliwił mi to działanie.
Proszę Państwa, miłościwie Amerykanom panujący prezydent wziął i się wygłupił. W swoim wystąpieniu o Janie Karskim wspomniał o „polskich obozach zagłady” („Polish death camps”), czym wywołał (jak się zapewne domyślacie) wielkie oburzenie po stronie polskiej oraz masę protestów różnych osób, od byłego ministra spraw zagranicznych, Daniela Rotfelda, do Naczelnego Rabina Polski, Michaela Schudricha.
Wiecie co, to już się robi nudne. Od wielu lat zwalcza się przekonanie, że (skoro te obozy znajdowały się na terenach polskich) to od razu Polacy je budowali i nimi zarządzali. Serio, ile można? Czy tak trudno jest powiązać obozy z nazistami?
Nie chcę tym wzbudzać żadnej dyskusji, bo po co, skoro większość z Was się ze mną zgodzi, ze trzeba potępiać tego typu słowa. Po prostu człowiek się irytuje, kiedy słyszy coś takiego z ust jednego z najważniejszych ludzi na świecie (zwłaszcza, że Obama był w tamtym roku w Polsce, był pod pomnikiem Bohaterów Getta i raczej zdaje sobie sprawę z tego, że palnął straszne głupstwo.
Rozpętuje się afera, do Obamy nadciągają listy z całego świata, środowiska żydowskie się burzą, a studentka slawistyki musi przejść koło tego obojętnie i się uczyć do sesji. Strasznie mi się nie chce, chociaż pierwsze zaliczenie mam z historii Żydów w Polsce w XIX i XX wieku…
Wasza
Cathryn

Reklamy

2 thoughts on “Wpadka Obamy, czyli… Polskie obozy zagłady? Ile można?!

    • Ha, i to byłoby dobrym posunięciem, niezależnie od okoliczności. W ogóle zwrot „polish death camps” powstał pośrednio w wyniku niemieckiej dyplomacji, która nie chciała terminu „german death camps”. Zamieniono wtedy go na „nazi death camps” ale prostemu ludowi ciężko było geograficznie usytuować obozy „nazistowskie” więc w prasie zagranicznej zaczął pojawiać się ten nieszczęsny zwrot. I według mnie dobrze, że polska dyplomacja stara się go zwalczać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s